Praca w bankowości i finansach - wszystko co musisz wiedzieć

Dziś jest: Poniedziałek, 15 lipca 2024, Imieniny: Henryka, Włodzimierza
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Warto wiedzieć

2022-03-31

Praca w bankowości i finansach - wszystko co musisz wiedzieć

Finanse to twoja pasja i myślisz o pracy w charakterze bankiera? Nie oznacza to wyłącznie pracy przy rozliczeniach gotówkowych, dziś bankierzy wykonują szereg innych obowiązków. Zobacz, na czym polega praca w banku i ile można na niej zarobić.



Na czym polega praca w banku?

Zawód bankiera kojarzony jest przede wszystkim z obsługą klienta w okienku kasowym. To jednak bardzo archaiczne spojrzenie, które w obecnych realiach absolutnie nie ma racji bytu.

Przede wszystkim z banków zniknęły klasyczne okienka, przed którymi petent stał i wykrzykiwał swoje potrzeby, a i sama wizyta w banku coraz rzadziej jest powiązana z obrotem gotówkowym. Czym więc zajmuje się bankier? Doradztwem kredytowym i inwestycyjnym, obsługą kart kredytowych, analityką, oceną ryzyka, obsługą klienta, oraz – także – obsługą kasy.

Jak widać praca w banku może mieć bardzo różnoraki charakter, niektórzy bankierzy w ogóle nie mają bezpośredniego kontaktu z klientem.

Gdzie szukać pracy w bankowości?

Szukanie pracy w bankowości wygląda nieco inaczej niż poszukiwanie zatrudnienia w budownictwie, handlu czy usługach. Tu raczej nie sprawdzą się media społecznościowe i ogłoszenia w prasie lokalnej. Warto natomiast przyjrzeć się bliżej zarówno portalom z ofertami pracy, jak i serwisom rekrutacyjnym.

Te pierwsze codziennie zamieszczają nowe oferty pracy, także w bankowości (np. https://www.gowork.pl/praca/bankier;st), na tych drugich można utworzyć własny profil z pełnymi danymi na temat wykształcenia i doświadczenia. Dzięki temu mamy szansę na odnalezienie przez zawodowych rekruterów.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby pracować w banku?

Praca w banku wymaga szczególnych predyspozycji, wszak tu liczy się pieniądze i to niemałe. Dlatego pracodawcy preferują osoby z wykształceniem wyższym ekonomicznym. W cenie jest też matematyka, rachunkowość, informatyka oraz język angielski. Jak widać, nie trzeba studiować bankowości, żeby wejść na ścieżkę kariery w tym zawodzie, chociaż ten kierunek też jest mile widziany.

Czy do pracy w banku niezbędne jest wyższe wykształcenie? Na pewno będzie dodatkowym atutem, jednak nie wszyscy pracownicy najniższego szczebla je posiadają. Niemniej nie ma co ukrywać – jeśli będą chcieli awansować, wcześniej czy później konieczne będzie uzupełnienie wykształcenia.

Samo wykształcenie może okazać się niewystarczające do pracy w bankowości. W ofertach pracy można znaleźć długą listę oczekiwań niezwiązanych z edukacją. Należą do nich między innymi:

– umiejętności sprzedażowe,

– umiejętność budowania trwałych relacji z klientem,

– komunikatywność i dobra prezencja,

– sprawna obsługa komputera, znajomość systemów bankowych, pakietu MS Office,

– umiejętność pracy w zespole i pod presją czasu,

– zorientowanie na cel,

– chęć podnoszenia kwalifikacji.

Wcześniejsze doświadczenie w pracy w bankowości będzie dodatkowym atutem, choć nie na wszystkich stanowiskach jest wymagane.

Czy bankowość online zmniejszy zatrudnienie w bankach?

Digitalizacja banków nabrała rozpędu w czasie pandemii, ale już wcześniej trwały nad nią intensywne prace. Jej wdrożenie umożliwiło załatwianie wielu spraw za pomocą bankowości internetowej i aplikacji mobilnych. Niektóre placówki bankowe ograniczyły lub całkowicie zrezygnowały z prowadzenia obsługi kasowej. Skrócił się także czas ich pracy. Czy to znaczy, że banki ograniczą zatrudnienie?

Niewątpliwie zmieni się model zatrudnienia, poszukiwani będą przede wszystkim doradcy i analitycy, rzadziej kasjerzy. Na pewno zostanie rozwinięty sektor IT w bankowości. Obsługa klienta w wielu wypadkach będzie odbywała się telefonicznie bądź internetowo. Jednak nie ma mowy o ilościowym ograniczeniu zatrudnienia. W bankach nadal będą potrzebni pracownicy do obsługi klientów indywidualnych i biznesowych, choć można się spodziewać, że zakres ich obowiązków będzie się zmieniał, kładąc większy nacisk na obsługę online.

Ile zarabia bankier?

Jak już zostało wspomniane wyżej, bankier to bardzo ogólne pojęcie, dlatego trudno podać jedną, uśrednioną kwotę. Najwięcej zarabiają w bankach dyrektorzy i pracownicy szczebla zarządzającego, średnie zarobki otrzymują doradcy klientów korporacyjnych, najmniej zarabiają doradcy klientów indywidualnych. A jak to wygląda w liczbach? Najniższe uposażenia to około 5000 zł brutto, najwyższe przekraczają 30 000 zł.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

Mariusz Lewandowski...

Jeżeli poszukują Państwo adwokata w Toruniu, zachęcamy do zapoznania się z ofertą...

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.