Kredyty gotówkowe – przeznaczenie, oprocentowanie, rodzaje rat. O czym trzeba wiedzieć biorąc kredyt gotówkowy?

Dziś jest: Niedziela, 18 sierpnia 2019, Imieniny: Bronisławy, Heleny, Bolesława
Słownik finansowy

Wybierz pierwszą literę hasła:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Sonda

Czy odczuwasz skutki kryzysu?

Tak

Nie

Nie mam zdania

Kredyty

2018-12-27

Kredyty gotówkowe – przeznaczenie, oprocentowanie, rodzaje rat. O czym trzeba wiedzieć biorąc kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy to dobry sposób na szybkie zdobycie potrzebnych pieniędzy. Banki coraz bardziej upraszczają procedurę przyznawania tego typu wsparcia finansowego i obecnie można złożyć wniosek nie wychodząc z domu. Jest to najczęściej wybierany produkt finansowy, a wynika to z wielu powodów. Jeśli chcesz dowiedzieć się na co można przeznaczyć kredyt gotówkowy, w jaki sposób go spłacać, to koniecznie przeczytaj nasz artykuł.

Kredyt gotówkowy – czym się wyróżnia?

Kredyt gotówkowy jest niezwykle popularnym produktem finansowym. Jak sama nazwa wskazuje, otrzymujemy go w formie gotówki, którą możemy odebrać osobiście lub wybrać opcję przelewu na nasz rachunek bankowy. O przyznanie kredytu gotówkowego możemy się starać zarówno w banku, którego jesteśmy klientami, jak i w każdym innym. Rozpatrywanie naszego wniosku trwa mniej więcej jeden dzień. Tego rodzaju kredyty są stosunkowo łatwo dostępne nawet w sytuacji, gdy jesteśmy zatrudnieni w oparciu o umowę zlecenie lub dzieło.

 
Przeznaczenie kredytu gotówkowego

Większość z nas przyzwyczaiła się już do tego, że chcąc otrzymać kredyt z banku musimy zdradzić, na co chcemy przeznaczyć pieniądze, o które wnioskujemy. Wydaje się to tym bardziej oczywiste, że w ofertach banków znajdziemy takie produkty, jak kredyt na mieszkanie, kredyt samochodowy, czy kredyt konsolidacyjny, których nazwa informuje nas, na jaki cel możemy wydać otrzymane środki. Z kolei kredyt gotówkowy można przeznaczyć na dowolny cel (hotmoney.pl), co jest niezwykle wygodne.

Wiele osób decyduje się na wzięcie kredytu gotówkowego po to, by przeprowadzić remont, kupić nowe meble lub nowe urządzenia, takie jak np. pralka, telewizor, czy lodówka. Tego rodzaju kredyt możemy przeznaczyć także na zakup samochodu, spłatę innych zobowiązań finansowych, czy jakieś nagłe i niespodziewane wydatki.

 
Koszty kredytu gotówkowego

Choć reklamy kredytów informują nas najczęściej wyłącznie o wysokości oprocentowania danego kredytu, to należy pamiętać, że prócz niego jest jeszcze kilka innych opłat, z którymi musimy się liczyć biorąc kredyt. Im krótszy okres spłaty naszego zobowiązania, tym wyższe będą dodatkowe opłaty. Pierwszą z nich jest prowizja, którą pobiera bank za udzielenie kredytu. Zdarza się, że ta opłata zastąpiona jest produktami dodatkowymi, takimi jak np. ubezpieczenie na życie, które musimy wykupić, aby otrzymać kredyt. Bywa, że zostajemy także zobowiązani do założenia konta, które będzie służyć do obsługi naszego zobowiązania, a ono również może być płatne.

Jak widać kredyt gotówkowy może się wiązać z wieloma kosztami dodatkowymi, które należy wziąć pod uwagę, zanim zdecydujemy się podjąć kroki w kierunku zadłużenia się.

 
Wracając do tematu oprocentowania, w przypadku kredytów gotówkowych możliwe jest tylko stale oprocentowanie, kredytobiorca nie może wybrać oprocentowania zmiennego, tak jak w przypadku kredytu hipotecznego.

 
Kredyt gotówkowy – rodzaje rat

Zdarza się, że biorąc kredyt możemy wybrać, czy chcemy spłacać go w formie rat stałych czy malejących. Oba rozwiązania mają zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Rata malejąca polega na tym, że co miesiąc zwracamy dokładnie taką samą ilość pożyczonego kapitału, a odsetki są naliczane proporcjonalnie do tego ile pozostało nam pieniędzy do spłaty. W efekcie opłaty dodatkowe zmniejszają się, dzięki czemu raty również są coraz mniejsze.

Wybierając raty równe musimy liczyć się z tym, że początkowo będziemy spłacać głównie odsetki, przez co kapitał jest zwracany dużo wolniej. Ogólne koszty kredytu są w tym wypadku wyższe. Raty równe mają jednak także swoje zalety, przede wszystkim łatwiej zaplanować przy nich budżet domowy, a spłata kredytu na samym początku nie jest dla nas tak trudna.

 
O czym trzeba pamiętać biorąc kredyt gotówkowy?

Decydując się na tego rodzaju zobowiązanie należy mieć na uwadze to, że nie możemy przeznaczyć otrzymanych środków finansowych na cele związane z naszą działalnością zawodową lub gospodarczą. Kredyt gotówkowy jest również określany mianem kredytu konsumenckiego i według ustawy z dnia 12 maja 2011 roku jego maksymalna kwota nie może przekraczać 255,550 złotych.

 
Ta sama ustawa określa również takie kwestie, jak m.in. warunki przedterminowej spłaty kredytów, czy odstąpienia od umowy, obowiązkowe elementy umowy kredytowej oraz obowiązki informacyjne banku w zakresie reklam kredytu konsumenckiego. Jeśli więc mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące warunków, na jakich bank chce nam udzielić kredytu, wtedy najlepiej jest zajrzeć do ustawy.

 
Bardzo ważne jest również porównanie ze sobą kilku ofert kredytów gotówkowych przed podjęciem ostatecznej decyzji. Najłatwiej jest tego dokonać przy użyciu kalkulatora kredytowego. Tego typu narzędzia można znaleźć na wielu stronach internetowych, a korzystanie z nich jest bezpłatne.


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Szukaj w serwisie:

Najnowsze firmy w bazie

emivio Ubezpieczenia Agent...

Ubezpieczenia dla Ciebie, Twoich Bliskich i Twojego Biznesu Dom, Mieszkanie, Samochód,...

CAPITAL PARTNER

CAPITAL PARTNER to firma doradcza posiadająca wieloletnie doświadczenie w obsłudze...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie 7finanse.pl, dodaj swój e-mail:

Partnerzy serwisu:
2009 © Copyright by 7finanse.pl portal finansowy. Wszelkie prawa zastrzeżone.